„Slovo Páně trvá navěky - totiž slovo evangelia, které vám bylo zvěstováno“. … Bůh se zjevuje prostřednictvím daru svého Slova.

Kéž znovu objevíme osobní setkání s Kristem, Slovem života, na stránkách Písma svatého.


Církev je na Božím slovu založena, rodí se a žije z něj. Ano, církevní společenství i dnes roste nasloucháním, slavením a studiem Božího slova.

Naslouchám (čtu) Písmo svaté? Prožívám bohoslužbu jako oslavu Božího slova? Snažím se hledat porozumění biblických textů?


Bůh se nám dává poznat v rozhovoru, do kterého touží s námi vstoupit. … Neviditelný Bůh ze své veliké lásky oslovuje lidi jako přátele, aby je pozval a přijal do svého společenství.

Vnímám četbu Písma svatého jako pozvání do osobního rozhovoru s živým Bohem (modlitby) a do společenství s Ním (vztah lásky)?


Právem lze hovořit o symfonii Slova, o jediném Slovu, které se vyjadřuje různými způsoby jako „zpěv o více hlasech“. … Slovo Boží označuje Ježíše Krista. I v samotném stvoření se Bůh vyslovuje. Bůh předal své slov v dějinách spásy, v kázání apoštolů, v živé Tradici církve i v textech Písma svatého.

Čerpám z rozmanitosti Božího slova? Vnímám, že různé projevy Božího slova spolu souzní?


Všechno, co existuje, je chtěné Bohem, je součástí jeho plánu, v jehož středu je nabídka účasti na božském životě v Kristu. … Realista je ten, kdo uznává v Božím slově základ všeho.

Vnímám skutečnost kolem sebe jako projev Boží vůle a jeho plánu? Nebo to spíš vidím jako náhodu, kterou mohu více či méně ovlivňovat? Zkus realitu stavět na Bohu a jeho slovu.


Boží slovo se nevyjadřuje v prvé řadě nějakým proslovem, v pojmech nebo pravidlech. Zde stojíme přímo před Ježíšovou osobou. … Ve zvěsti o kříži Slovo oněmí. Stává se smrtelným mlčením, protože se „vyslovilo“ až k mlčení, když nezamlčelo nic z toho, co mělo sdělit. Ale Boží mlčení rozšiřuje jeho předcházející slova.

Přijímám, že se Bůh vyslovil nejvíce skrze svého Syna, Ježíše Krista? Dokážu i Boží mlčení v mém životě brát jako nepřerušovaný projev jeho lásky vůči mně? Zkus na Boží mlčení odpovědět svým mlčením v tichu modlitby.


Svět je „dílo jednoho Autora, který se vyjadřuje skrze ‘symfonii’ stvoření. Uvnitř této symfonie se nachází v určitém bodě to, co by hudební jazyk označil jako ‘sólo’. Toto ‘sólo’ je Ježíš.

Dokážu vše kolem sebe vnímat v souvislostech? Vidím různé situace izolovaně nebo se je spíš snažím spojovat skrze Krista? Každá harmonie potřebuje hlavní melodii.


Je třeba dobře rozlišovat Boží slovo od soukromých zjevení, jejichž úkolem není doplňovat Kristovo definitivní zjevení, nýbrž napomáhat tomu, aby se z tohoto zjevení v každé době plněji žilo. Kritériem pravdivosti soukromého zjevení je tedy jeho zaměření na Krista.

Plním svou hlavu různými zprávami ohledně soukromých zjeveních a nezůstává mi čas na rozjímání nad Písmem svatým?


Když se Bůh sám sděluje, předpokládá to vždycky vztah mezi Synem a Duchem Svatým. Boží slovo je tedy vyjádřeno lidskými slovy díky působení Ducha Svatého. Nemůžeme dospět k pochopení Písma bez pomoci Ducha Svatého, který ho inspiroval.

Vzývám Ducha svatého před četbou Písma svatého? Prosím Ducha svatého, abych pravdivěji poznal Ježíše? Nezapomínej každou četbu Bible začínat modlitbou.


Církev žije v jistotě, že její Pán, který mluvil v minulosti, neustává dnes sdělovat své slovo v živé Tradici církve a v Písmu svátém.

Vnímám, že Písmo svaté je živé slovo živého Boha. Ale dokážu také v minulém i současném dynamickém životě církve vnímat Boží působení? Tradice není jen minulost ale současný život s Bohem.


Písmo nemůžeme číst jako zajímavý historický text, ale jako dílo Ducha svatého, ve kterém můžeme slyšet přímo Boží hlas, který nás učí pravdě.

Jak přistupuji k četbě Písma svatého já? Je to text jen o historii nebo především pro současnost? Ptej se Boha, čemu tě chce v tuto chvíli naučit.


Každý člověk je adresátem Božího slova, je dotazován a volán, aby ve svobodné odpovědi vstoupil do dialogu lásky. … Člověk je stvořen skrze Slovo a v něm žije; nemůže pochopit sebe sama, dokud se neotevře tomuto dialogu.

Vnímám, že Bůh konkrétně mluví ke mně a že očekává odpověď? Nechybí v mém rozhovoru s Bohem láska? Nesnaž se pochopit sám sebe bez Boha.


Vlastní odpovědí člověka Bohu, který mluví, je víra. … Je to právě kázání Božího slova, které probouzí víru. … Písmo svaté nám ukazuje, že hřích člověka je v podstatě neposlušnost a kořen hříchu je nenaslouchání Pánovu slovu.

Probouzí ve mne Boží slovo víru? Naslouchám s otevřeným srdcem kázáním vycházející z Božího slova? Poslouchej Boží slovo a buď poslušný Božímu slovu.


Maria je v Božím slově opravdu doma, a proto z něho zcela přirozeně vychází a opět do něj vstupuje. V Magnificat se Boží slovo stává jejím slovem a její slovo se rodí ze slova Božího.

Jsou i pro mne texty Písma svatého slova, se kterými se ztotožňuji a cítím se s nimi pokojně? Snad zakoušíš, že Boží slovo ti mluví z duše.


Autentický výklad Bible může být jedině ve víře církve. Bez víry neexistuje přístupový klíč k posvátnému textu. Je to právě víra církve, která v Bibli poznává Boží slovo.

Přistupuji k četbě Písma svatého s osobní vírou? Ale uvědomuji si současně, že má víra musí vyrůstat z víry církve? Snaž se, aby osobnímu rozjímání nad Písmem předcházela např. četba vhodného výkladu Božího slova.


Studium Písma svátého má být duší posvátné teologie. Protože v biblickém slově kráčí Bůh k nám a my k němu, je zapotřebí učit se pronikat do tajemství jazyka, rozumět mu v jeho struktuře a v jeho způsobu vyjadřování.

Snažím se hledat cesty, jak ve svém životním postavení studovat Písmo svaté? Využij k tomu vhodnou biblickou literaturu nebo pořady v křesťanských médiích nebo na internetu.


Práce na výkladu Písma svátého předpokládá harmonii mezi vírou a rozumem. Rozlišování dvou rovin postoje k Bibli neznamená oddělovat je, ani je stavět proti sobě. Je třeba je nahlížet jako vzájemně propojené.

Snažím se rozvíjet víru jako vztah s Bohem a současně lépe poznávat zjevené Boží pravdy? Vědomě usiluj o propojení víry (důvěry) a rozumu (poznávání).


Je nutné pochopit přechod od litery k duchu. Je třeba jít dál za text a podstoupit proces porozumění. Z tohoto pohledu je Starý zákon cestou k Ježíši Kristu.

Stačí mi rychlá a povrchní četba Bible a nebo se snažím věnovat čas rozjímání (porozumění)? Věnuj čas Božímu slovu, přivede tě ke Kristu.


Křesťané čtou Starý zákon ve světle zemřelého a vzkříšeného Krista. A Nový zákon je nutno číst ve světle Starého zákona. Starý zákon je tedy proroctvím Nového zákona a Nový zákon je nejlepším komentářem Starého zákona.

Neodmítám četbu Starého zákona, protože si myslím, že už není aktuální? Snažím se číst Nový zákona ve vztahu ke Starému zákonu? Hledej propojení starozákonních a novozákonních text.


Mnohé texty Bible jsou nesnadné kvůli násilí a nemravnostem. Boží plán se v průběhu dějin zjevoval postupně a uskutečňuje se ponenáhlu v následných etapách, navzdory odporu lidí.

Čtu Bibli jen z pohledu morálky nebo hledám v těžkých textech zvláště Starého zákona projevy Božího působení v dějinách? Snaž se ve všech textech Písma svatého hledat dobrotivý Boží plán spásy.


Způsoby čtení, které nerespektují pravou povahu posvátného textu a šíří subjektivistické a svévolné výklady, nejsou správné. Pravou odpovědí na fundamentalistickou četbu je „četba Písma svátého ve víře“. Nejhlubší výklad Písma pochází od těch, kdo se nechali utvářet Božím slovem skrze pilné naslouchání, četbu a rozjímání.

Nevysvětluji si texty Písma svatého příliš po svém? Jak mně to právě vyhovuje? Inspiruj se výkladem světců, které máme zaznamenané v knihách.


Svatý Augustin říká: „Skrze Slovo jsi byl učiněn, ale je nutné, abys byl skrze Slovo obnoven.“ Církev nežije ze sebe samé, nýbrž z evangelia stále a nově čerpá orientaci pro svou cestu. Je to způsob života, který by měl každý křesťan vztáhnout na sebe

Prosím Boha, aby mne svým slovem formoval? Hledám na křižovatkách svého života cestu v Písmu svatém? Ať tě Boží slovo stále provází životem.


Považujeme-li církev za „dům Slova“, je třeba nejprve věnovat pozornost posvátné liturgii. Každý liturgický úkon je ze své podstaty prodchnutý Písmem svátým. Bohoslužba slova je určujícím prvkem při slavení jakékoli svátosti církve.

Vnímám bohoslužbu jako prvořadý způsob, kdy ke mně chce Bůh promlouvat? Beru bohoslužbu slova stejně důležitou jako bohoslužbu oběti? Vždy se soustřeď při mši svaté na četbu Písma svatého.


Na začátku Janova evangelia čteme, že se Boží Slovo stává tělem. V eucharistii se Boží Slovo stává „chlebem“. Bez uznání reálné přítomnosti Pána v eucharistii zůstává chápání Písma skutečně necelé.

Žasnu nad tím, že se Bůh stal člověkem? Žasnu nad tím, že se nám Ježíš Kristus dává jako duchovní pokrm? Ať vždy v eucharistii vnímáš skutečnou blízkost Boha, který tě posiluje.


Homilie představuje aktualizaci poselství Písma, tak aby věřící byli vedeni k objevování přítomnosti a účinnosti Božího slova ve svém dnešním životě. Kristus má být v centru každé homilie.

Jsi příliš kritický ke kázáním kněží nebo se za ně modlíš, aby byli lepšími hlasateli Kristova evangelia? V každém kázání může najít Boží impulz do svého života.


Písmo svaté hraje důležitou roli v zvláště v těch svátostech, které se týkají uzdravení. Boží Slovo je slovem smíření, protože jím Bůh smiřuje všechno sám se sebou (svátost smíření). Písmo svaté obsahuje četné stránky útěchy, posily a uzdravení díky Božímu zásahu (pomazání nemocných).

Zakoušíš posilující sílu Božího slova? Vnímáš spojitost Kristových slov o odpuštění a svátosti smíření? Nech se ze svých zranění uzdravovat Božím slovem.


Církev vyjadřuje přání, aby se mezi Božím lidem více šířila denní modlitba církve – Breviář. Zejména přednes ranních chval a nešpor.

Víš, co je to breviář? Modlíš se ho alespoň někdy (např. s rádiem Proglas)? Zkus breviář zařadit do svých modliteb.


Bohoslužba slova je vynikající příležitosti k setkání s Pánem. Slavení těchto bohoslužeb nabývá zvláštního významu v přípravě na nedělní eucharistii, aby věřící měli možnost více meditovat i modlit se Písmo svaté.

Setkáváš se s Bohem skrze jeho slovo? Připravuješ se na nedělní mši svatou v týdnu tím, že si přečteš nedělní biblická čtení? Zkus to. Pak tě v neděli více osloví texty i kázání.


Boží slovo skutečně může být zvěstováno a může se mu naslouchat pouze v tichu, vnějším i vnitřním. Proto je stále nutné vychovávat Boží lid k hodnotě ticha.

Hledáš čas i prostor ticha nejen pro modlitbu ale také četbu Písma? Máš větší těžkosti s tichem vnějším nebo vnitřním? Neboj se ticha. Bůh v něm mluví.


Kéž by vzešlo „nové období větší lásky k Písmu svátému u všech, kdo tvoří Boží lid, aby se tak z jejich četby s vírou a modlitbou časem prohloubil vztah k samotné osobě Ježíšově“.

Ujisti se, že studuješ (každý den) nějaký úryvek Písma ... že na modlitbu navážeš četbou Bible a na četbu modlitbou …


Žádný duchovní nebo literární text nemůže dosáhnout hodnoty a bohatství obsaženého v Písmu svátém, které je Božím slovem. Ohledně hudby je třeba dát přednost zpěvu s jasnou biblickou inspirací.

Čteš jen náboženskou literaturu? Nemůže nahradit Bibli. Při zpěvu v kostele si všímej textů písní a přemýšlej nad nimi.


Katecheze svými rozmanitými formami má Boží lid vést ke znovuobjevení významu Božího slova. A je důležité zdůraznit vztah mezi Písmem svátým a Katechismem katolické církve.

Dokážeš si všímat, jestli katecheze či přednáška převážně vychází z Božího slova? Nebo je jen psychologická či emotivní? Pravdy víry mají základ v Kristově evangeliu.


Aby měla celá pastorace církve více biblickou povahu, je nutná patřičná formace křesťanů. V tomto ohledu je třeba věnovat pozornost biblickému apoštolátu.

Vnímáš souvislost mezi pastoračními aktivitami církve (farnosti) a biblickou přípravou? Znalost Bible je znalost Krista. A znalost Krista dává smysl všem aktivitám církve.


Slovo volá každého osobně, a zjevuje tak, že život sám je povolání ve vztahu k Bohu. Je třeba poděkovat věřícím laikům za jejich velkorysé úsilí při šíření evangelia v práci, ve škole, v rodině a ve výchově.

Ptáš se Boha k jakému konkrétnímu povolání, službě či úkolu tě volá? Nezapomínej však, že celý život je povolání ke vztahu s Bohem.


Je třeba formace k tomu, abychom dovedli rozpoznat Boží vůli ve vztahu k Božímu slovu, čtenému a studovanému v církvi, pod vedením pastýřů.

Když hledáš Boží vůli, bereš do rukou Písmo svaté a nasloucháš Božímu slovu? Úloha pastýřů je pomáhat lidem naslouchat a rozumět Božímu hlasu.


Existuje vztah mezi Božím slovem, manželstvím a křesťanskou rodinou. Rodiče jsou před svými dětmi prvními hlasateli evangelia a Boží slovo je cennou oporou v obtížích manželského a rodinného života.

Kromě modlitby s dětmi (vnuky), mluvíš s nimi o Bohu a víře? Hledáš pomoc a oporu v Bibli i pro své vztahy v manželství a rodině?


Přednostní cestou k poznání Boha je láska a neexistuje pravé poznání Krista, aniž se člověk do něj zamiluje. Boží slovo se obrací ke každému osobně, ale je to také slovo, které vytváří společenství, které buduje církev.

Miluješ Boha a chceš ho více poznávat? A poznání Krista tě zase vede k větší lásce k Němu? Kéž to zakoušíš v osobní i společně modlitbě v rodině a farnosti.


1) Četba Písma – co říká biblický text nám všem. 2) Meditace – co říká text mně. 3) Modlitba – co říkám Bohu v odpovědi na jeho slovo. 4) Kontemplace – jaké obrácení mysli, srdce a života Bůh ode mne žádá. 5) Akce – jak mám Boží slovo proměnit ve skutek.

Čti Boží slovo. Přemýšlej nad Božím slovem. Modli se s Božím slovem. Rozjímej Boží slovo. Jednej podle Božího slova. Tak bohaté Boží slovo je.


Je pevné pouto mezi Božím Slovem a Marií z Nazareta. Při modlitbě růžence je vhodné doprovodit jednotlivá tajemství krátkými úryvky z Bible.

Čteš si alespoň někdy při modlitbě růžence biblické texty, které se vztahují k jednotlivým tajemstvím? Zkus tímto způsobem obohatit tuto krásnou mariánskou modlitbu.


Ani dnes Duch Svatý nepřestává volat přesvědčené a přesvědčivé posluchače a hlasatele Pánova slova. Zvěstování Slova vytváří společenství a působí radost.

Usilujme o stále důvěrnější vztah ke svátým Písmům. Kéž Duch Svatý vyvolá v lidech hlad a žízeň po Božím slově a probudí v nich horlivé hlasatele a svědky evangelia.


Ani dnes Duch Svatý nepřestává volat přesvědčené a přesvědčivé posluchače a hlasatele Pánova slova. Zvěstování Slova vytváří společenství a působí radost.

Usilujme o stále důvěrnější vztah ke svátým Písmům. Kéž Duch Svatý vyvolá v lidech hlad a žízeň po Božím slově a probudí v nich horlivé hlasatele a svědky evangelia.